Past Conclaves

2016 – Forward as One

Section Chief: Matt McCarthy
Section Vice Chief: Nick Valiton
Section Secretary: Rich Fredericks
Section Adviser: Michael Grande
Associate Section Adviser: Daniel Burgoyne, Craig Donais, David Paulson
Section Staff Adviser: Ed McLaughlin
Service Lodge: Madockawanda Lodge, Pine Tree Council - Camp William Hinds
2015 – The Spirit Lives On

Section Chief: Dylan O’Brien
Section Vice Chief: Justin St. Louis
Section Secretary: Zach Rellstab
Section Adviser: Michael Grande
Associate Section Adviser: Daniel Burgoyne, Craig Donais, David Paulson
Section Staff Adviser: Jonathan Widmark
Service Lodge: Abnaki Lodge, Narragansett Council – Yawgoog Scout Reservation
2014 – Out of Many, One

Section Chief: Dan Dennette, Zac Gunther
Section Vice Chief: Justin Crisafulli, Sam Wagner
Section Secretary: Eric Brown, Justin St. Louis
Section Adviser: Michael Grande
Associate Section Adviser: Daniel Burgoyne, David Paulson
Section Staff Adviser: Jonathan Widmark
Service Lodge: Moswetuset Lodge, Boston Minuteman Council – T.L. Storer Scout Reservation

Old Sections

Section NE-1A Section NE-1B
2013 – Footsteps to Our Future 2013 – Conquer The Climb

Section Chief: Raymond Cheung
Section Vice Chief: Michael Biancucci
Section Secretary: Will Welch
Section Adviser: Scott Valcourt
Associate Section Adviser: Michael Mirisola
Section Staff Adviser: Jackson Gaylord, Jr.
Service Lodge: Nanepashemet Lodge, Yankee Clipper Council - Wah-Tut-Ca Scout Reservation

Section Chief: Elliot Gault
Section Vice Chief: Pat Maher
Section Secretary: Dan Dennette
Section Adviser: David Paulson
Associate Section Adviser: Daniel Burgoyne
Section Staff Adviser: Jonathan Widmark
Service Lodge: Grand Monadnock Lodge, Nashua Valley Council – Camp Wanocksett
2012 – The Words We Speak 2012 – Testing the Bow

Section Chief: Raymond Cheung
Section Vice Chief: Cameron Eide
Section Secretary: Michael Biancucci
Section Adviser: Scott Valcourt
Associate Section Adviser: Michael Mirisola
Section Staff Adviser: Jackson Gaylord, Jr.
Service Lodge: Chippanyonk Lodge, Knox Trail Council - E. Paul Robsham Scout Reservation, Camp Resolute

Section Chief: Eric Grady
Section Vice Chief: Chris Vaughn
Section Secretary: Matt Cobb
Section Adviser: David Paulson
Associate Section Adviser: Daniel Burgoyne
Section Staff Adviser: Jonathan Widmark
Service Lodge: Abnaki Lodge, Narragansett Council – Yawgoog Scout Reservation
2011 - Those Who Chose You, Need You 2011 - Brotherhood in the Bog

Section Chief: Chris Gardner
Section Vice Chief: Raymond Cheung
Section Secretary: Cameron Eide
Section Adviser: Scott Valcourt
Associate Section Adviser: Michael Mirisola
Section Staff Adviser: Jackson Gaylord, Jr.
Service Lodge: Passaconaway Lodge, Daniel Webster Council - Hidden Valley Scout Reservation

Section Chief: Adam Hoy
Section Vice Chief: Colby Ward
Section Secretary: Andrew Meloche
Section Adviser: Branden Morris
Associate Section Adviser: David Paulson
Section Staff Adviser: Jonathan Widmark
Service Lodge: Tulpe Lodge, Annawon Council - Camp Norse
2010 - My Life. My Vision 2010 - Uncas Begins With U

Section Chief: Brendan Bertagnoll
Section Vice Chief: Chris Gardner
Section Secretary: Matt Allaire, Gregory Solomon
Section Adviser: Scott Valcourt
Associate Section Adviser: Michael Mirisola
Section Staff Adviser: Jackson Gaylord, Jr.
Service Lodge: Pamola Lodge, Katahdin Area Council - Camp Roosevelt

Section Chief: Greg Burke
Section Vice Chief: Tommy Taricano
Section Secretary: Adam Hoy
Section Adviser: Branden Morris
Associate Section Adviser: Bob Sirhal, Andy Collins
Section Staff Adviser: Jonathan Widmark
Service Lodge: Tisquantum Lodge, Old Colony Council - Camp Squanto
2009 - Lay the Oak and Pine Together 2009 - The Journey Never Ends

Section Chief: Jeffrey St. Cyr
Section Vice Chief: Brendan Bertagnoll
Section Secretary: Chris Gardner
Section Adviser: Scott Valcourt
Associate Section Adviser: Michael Mirisola
Section Staff Adviser: Matthew Randall
Service Lodge: Madockawanda Lodge, Pine Tree Council - Camp William Hinds

Section Chief: Greg Burke
Section Vice Chief: Tommy Taricano
Section Secretary: Adam Hoy
Section Adviser: Branden Morris
Associate Section Adviser: Bob Sirhal, Andy Collins
Section Staff Adviser: Jonathan Widmark
Service Lodge: Pachachaug Lodge, Mohegan Council - Treasure Valley Scout Reservation
2008 2008 - Conclave at the Beach

Section Chief: 
Section Vice Chief: 
Section Secretary: 
Section Adviser: 
Associate Section Adviser: 
Section Staff Adviser: 
Service Lodge:

Section Chief: Greg Burke
Section Vice Chief: Anthony Cuoco
Section Secretary: Tommy Taricano
Section Adviser: Pat Boyd
Associate Section Adviser: Bob Sirhal, John Larney
Section Staff Adviser: Jason Dugan
Service Lodge: Abake Mi-Sa-Na-Ki Lodge, Cape Cod & Islands Council - Camp Greenough
2007 2007 - Pioneer Your Possibilities

Section Chief: 
Section Vice Chief: 
Section Secretary: 
Section Adviser: 
Associate Section Adviser: 
Section Staff Adviser: 
Service Lodge:

Section Chief: Mike Shea
Section Vice Chief: Aaron Stockwell
Section Secretary: Billy Scaplen
Section Adviser: Pat Boyd
Associate Section Adviser: Bob Sirhal, John Larney
Section Staff Adviser: Jason Dugan
Service Lodge: Allogagan Lodge, Pioneer Valley Council - Horace A. Moses Scout Reservation
2006 2006 - Brotherhood in the Birkshires

Section Chief: 
Section Vice Chief: 
Section Secretary: 
Section Adviser: 
Associate Section Adviser: 
Section Staff Adviser: 
Service Lodge:

Section Chief: Andy Collins
Section Vice Chief: Aaron Stockwell
Section Secretary: Billy Scaplen
Section Adviser: Pat Boyd
Associate Section Adviser: Bob Sirhal, John Larney
Section Staff Adviser: Jason Dugan
Service Lodge: Memoschet Lodge, Great Trails Council - Chesterfield Scout Reservation
2005 2005 - Reach the Summit, Begin to Climb

Section Chief: 
Section Vice Chief: 
Section Secretary: 
Section Adviser: 
Associate Section Adviser: 
Section Staff Adviser: 
Service Lodge:

Section Chief: Andy Collins
Section Vice Chief: Jay Cinq-Mars
Section Secretary: Brian Gorman
Section Adviser: Jeff Godley
Associate Section Adviser: Bob Sirhal, John Larney, Pat Boyd
Section Staff Adviser: Bryan Thomas
Service Lodge: Grand Monadnock Lodge, Nashua Valley Council - Camp Wanocksett
2004 2004 - Got Conclave?

Section Chief: 
Section Vice Chief: 
Section Secretary: 
Section Adviser: 
Associate Section Adviser: 
Section Staff Adviser: 
Service Lodge:

Section Chief: Gil Rogers
Section Vice Chief: Josh Fournier
Section Secretary: Brian Gorman
Section Adviser: Jeff Godley
Associate Section Adviser: Bob Sirhal, John Larney, Pat Boyd
Section Staff Adviser: Bryan Thomas
Service Lodge: Abnaki Lodge, Narragansett Council - Feinstein Youth Camp
2003 2003 - Pledged In Service and In Brotherhood

Section Chief: 
Section Vice Chief: 
Section Secretary: 
Section Adviser: 
Associate Section Adviser: 
Section Staff Adviser: 
Service Lodge:

Section Chief: Gil Rogers
Section Vice Chief: Michael Breor
Section Secretary: Brian Gorman
Section Adviser: Jeff Godley
Associate Section Adviser: Bob Sirhal, John Larney, Pat Boyd
Section Staff Adviser: Bryan Thomas
Service Lodge: Tulpe Lodge, Annawon Council - Camp Norse
2002 2002 - The Spark is There, Fan it Now

Section Chief: 
Section Vice Chief: 
Section Secretary: 
Section Adviser: 
Associate Section Adviser: 
Section Staff Adviser: 
Service Lodge:

Section Chief: Gil Rogers
Section Vice Chief: Brian Landry
Section Secretary: Charlie Hancock
Section Adviser: Jeff Godley
Associate Section Adviser: Bob Sirhal, John Larney, Pat Boyd
Section Staff Adviser: Rick Poirier
Service Lodge: Tisquantum Lodge, Old Colony Council - Camp Squanto
2001 2001 - The Journey Starts From Within

Section Chief: 
Section Vice Chief: 
Section Secretary: 
Section Adviser: 
Associate Section Adviser: 
Section Staff Adviser: 
Service Lodge:

Section Chief: Daniel Burgoyne
Section Vice Chief: Gil Rogers
Section Secretary: Michael Quadrozzi
Section Adviser: Jeff Godley
Associate Section Adviser: Bob Sirhal, John Larney
Section Staff Adviser: Rick Poirier
Service Lodge: Tschitani Lodge, Connecticut Rivers Council - June Norcross Webseter Scout Reservation
2000 2000 - Seek the Rocky Summit

Section Chief: 
Section Vice Chief: 
Section Secretary: 
Section Adviser: 
Associate Section Adviser: 
Section Staff Adviser: 
Service Lodge:

Section Chief: Mark Hogan
Section Vice Chief: Jeff Bergstrom
Section Secretary: Andy Bogus
Section Adviser: John Larney
Associate Section Adviser: Bob Sirhal
Section Staff Adviser: Rick Poirier
Service Lodge: Grand Monadnock Lodge, Nashua Valley Council - Camp Wanocksett
1999 1999 - Right Now, Not Tomorrow

Section Chief: 
Section Vice Chief: 
Section Secretary: 
Section Adviser: 
Associate Section Adviser: 
Section Staff Adviser: 
Service Lodge:

Section Chief: Mark Hogan
Section Vice Chief: Andy Myers
Section Secretary: Jeff Bergstrom
Section Adviser: John Larney
Associate Section Adviser: Bob Sirhal, Branden Morris
Section Staff Adviser: Rick Poirier
Service Lodge: Wincheck Lodge, Narragansett Council - Feinstein Youth Camp
1998 1998 - Come Join Our Circle, We'll Show You How

Section Chief: 
Section Vice Chief: 
Section Secretary: 
Section Adviser: 
Associate Section Adviser: 
Section Staff Adviser: 
Service Lodge:

Section Chief: Mark Hogan
Section Vice Chief: Kris Cullen
Section Secretary: Mark Fondi
Section Adviser: John Larney
Associate Section Adviser: Bob Sirhal, Branden Morris
Section Staff Adviser: Rick Poirier
Service Lodge: Pachachaug Lodge, Mohegan Council - Treasure Valley Scout Reservation
1997 1997 - Viewing the Past, Envisioning the Future

Section Chief: 
Section Vice Chief: 
Section Secretary: 
Section Adviser: 
Associate Section Adviser: 
Section Staff Adviser: 
Service Lodge:

Section Chief: Jason Kuder
Section Vice Chief: Jeff Shanahan
Section Secretary: Mark Hogan
Section Adviser: John Larney
Associate Section Adviser: Bob Sirhal, Branden Morris
Section Staff Adviser: Rick Poirier
Service Lodge: Tisquantum Lodge, Old Colony Council - Camp Squanto
1996 1996 - Who Among Us Now is Ready

Section Chief: 
Section Vice Chief: 
Section Secretary: 
Section Adviser: 
Associate Section Adviser: 
Section Staff Adviser: 
Service Lodge:

Section Chief: Branden Morris
Section Vice Chief: Jason Kuder
Section Secretary: Andrew Bjorn
Section Adviser: John Larney
Associate Section Adviser: Bob Sirhal
Section Staff Adviser: Rick Poirier
Service Lodge: Tschitani Lodge, Connecticut Rivers Council - June Norcross Webster Scout Reservation
1995 1995 - Seek to Serve and Thus Be Faithful

Section Chief: 
Section Vice Chief: 
Section Secretary: 
Section Adviser: 
Associate Section Adviser: 
Section Staff Adviser: 
Service Lodge:

Section Chief: Branden Morris
Section Vice Chief: Craig Vershon
Section Secretary: Joe Ganley
Section Adviser: John Larney
Associate Section Adviser: Bob Sirhal
Section Staff Adviser: Chris Harvey
Service Lodge: Allogagan Lodge, Pioneer Valley Council - Horace A. Moses Scout Reservation
1994 1994 - Today's Visions, Tomorrow's Challenges

Section Chief: 
Section Vice Chief: 
Section Secretary: 
Section Adviser: 
Associate Section Adviser: 
Section Staff Adviser: 
Service Lodge:

Section Chief: Branden Morris
Section Vice Chief: Bob Brady
Section Secretary: Jim Ganley
Section Adviser: John Larney
Associate Section Adviser: Bob Sirhal, Craig Donais
Section Staff Adviser: Art Lobdell
Service Lodge: Arcoon Lodge, Quinnipiac Council - Camp Sequassen
1993 1993 - Spirits of the Past, Leaders of the Future

Section Chief: 
Section Vice Chief: 
Section Secretary: 
Section Adviser: 
Associate Section Adviser: 
Section Staff Adviser: 
Service Lodge:

Section Chief: Branden Morris
Section Vice Chief: Bob Brady
Section Secretary: Joe Pullo
Section Adviser: John Larney
Associate Section Adviser: Bob Sirhal, Craig Donais
Section Staff Adviser: Art Lobdell
Service Lodge: Quanopin Lodge, Nashua Valley Council - Camp Wanocksett
1992 1992 - Let Us Find the Arrow

Section Chief: 
Section Vice Chief: 
Section Secretary: 
Section Adviser: 
Associate Section Adviser: 
Section Staff Adviser: 
Service Lodge:

Section Chief: Brian Beaverstock
Section Vice Chief: Dave Friedrich
Section Secretary: Branden Morris
Section Adviser: John Larney
Associate Section Adviser: Bob Sirhal
Section Staff Adviser: Myron Rust
Service Lodge: Wincheck Lodge, Narragansett Council - Yawgoog Scout Reservation
1991 1991 - The Journey is Just Beginning

Section Chief: 
Section Vice Chief: 
Section Secretary: 
Section Adviser: 
Associate Section Adviser: 
Section Staff Adviser: 
Service Lodge:

Section Chief: Brian Beaverstock
Section Vice Chief: Joe Ambeault
Section Secretary: Pat McCue
Section Adviser: John Larney
Associate Section Adviser: Jim Stanton
Section Staff Adviser: Myron Rust
Service Lodge: Pachachaug Lodge, Mohegan Council - Treasure Valley Scout Reservation
1990 1990 - In the Footsteps of Our Founder

Section Chief: 
Section Vice Chief: 
Section Secretary: 
Section Adviser: 
Associate Section Adviser: 
Section Staff Adviser: 
Service Lodge:

Section Chief: Craig Donais
Section Vice Chief: John Daby
Section Secretary: Jim Bosco
Section Adviser: John Larney
Associate Section Adviser: Jim Stanton
Section Staff Adviser: Myron Rust
Service Lodge: Nikiwigi Lodge, Monadnock Council - Camp Collier
1989 1989 - A Reunion of Brothers

Section Chief: 
Section Vice Chief: 
Section Secretary: 
Section Adviser: 
Associate Section Adviser: 
Section Staff Adviser: 
Service Lodge:

Section Chief: John Micilizzi, Craig Donais
Section Vice Chief: Jeff White, Jason Racette
Section Secretary: Sean Baldwin
Section Adviser: John Larney
Associate Section Adviser: Jim Stanton
Section Staff Adviser: Myron Rust
Service Lodge: Eluwak Lodge, Long Rivers Council - Lake of Isles Scout Camp
Section NE-1A Section NE-1B Section NE-1C Section NE-1E